Na czym polega chip tuning? Co to jest powerbox?

Większość kierowców kojarzy tuning samochodów z masywnymi spojlerami, zbyt dużymi felgami, dodanym „chromem” i zdecydowanie za dużym układem wydechowym.

To zdjęcie przypomina pierwszą część The Fast and the Furious lub popularną grę z początku 2000 roku, Need for Speed: Underground. Jednocześnie tuning samochodowy jest obecnie jedną z najbardziej rozległych dziedzin w branży motoryzacyjnej. Nie chodzi tylko o aspekty wizualne pojazdu, ale także o aspekty czysto techniczne. Jednym z tych ostatnich jest popularny na całym świecie chip tuning. Czym dokładnie jest tuning chipów? Czy można to zrobić w każdym samochodzie?

Chip tuning – to powinieneś wiedzieć

Chip tuning to proces polegający na zwiększeniu mocy pojazdu poprzez odpowiednią modyfikację sterownika silnika. Niejednokrotnie są one ustawiane fabrycznie z dużym marginesem, ma to na celu zapobieżenie pogorszeniu żywotności podzespołów. Tyle, że producenci często przeceniają ten zysk. Oznacza to, że możemy bezpiecznie modyfikować oprogramowanie sterujące tak, aby ta operacja nie wpływała negatywnie na żywotność i pracę silnika. Warto udać się do serwisu, który specjalizuje się w tuningu silników.

Czym jest powerbox? – podstawowe informacje

W przypadku samochodów z gwarancją Power Box może pomóc, zwłaszcza jeśli w Twojej okolicy nie ma serwisu, który może zagwarantować profesjonalny chip tuning przez wykwalifikowanego, doświadczonego tunera samochodowego. W nowoczesnych cyfrowych skrzynkach zasilających, czyli zewnętrznych sterownikach tuningowych, modyfikacja polega na zmianie parametrów odczytywanych przez czujniki samochodu tak, aby sterownik silnika korygował ciśnienie doładowania i dawkę paliwa (lub ciśnienie i pośrednio przez nie dawkę).