Podczas naprawy samochodu często konieczna jest wymiana części. Niestety na rynku poza oryginalnymi komponentami aż roi się od podróbek. Te mogą być szkodliwe nie tylko dla auta, ale także życia i zdrowia osób podróżujących samochodem.
Sprawdź, jak zmniejszyć prawdopodobieństwo, że wejdziesz w posiadanie falsyfikatu.
Kilka sposobów na rozróżnienie oryginalnych części samochodowych
Przede wszystkim warto wiedzieć, w jaki sposób wygląda oryginalna część samochodowa. Jeśli więc jest to możliwe, wyciągnij stary komponent ze swojego samochodu i porównaj go z nowym. Jeśli będą się one od siebie różnić, może to oznaczać, że masz w ręce podróbkę. Ponadto oryginalne części samochodowe są zrobione z wysokiej jakości materiałów, a to oznacza, że na takim komponencie nie może być żadnych śladów ani wgnieceń. Co więcej, musi mieć on odpowiednie oznaczenia, np. homologację. Do oceny oryginalności części samochodowej przyda się także opakowanie, ponieważ to ono często zdradza pochodzenie produktu.
Jak mieć pewność, że dana część jest oryginalna?
Niestety osoby podrabiające części samochodowe doskonale wiedzą, jak to robić. Przeciętny Kowalski zazwyczaj nie będzie w stanie rozróżnić podróbki. Może się to udać tylko osobie, która dobrze zna się na samochodach. Z tego względu komponenty do auta warto kupować ze sprawdzonych miejsc, np. w autoryzowanych serwisach lub sklepach internetowych, które mają wiele pozytywnych opinii i pozwalają na ewentualny zwrot produktu.
Warto także znaleźć zaufanego mechanika, który poza naprawą samochodu, będzie w stanie podpowiedzieć, czy dana część pochodzi od oryginalnego sprzedawcy.