Jak dobrać opony do felgi?

Kierowcy bardzo często decydują się na zakup nowych felg, które mają zwiększyć atrakcyjność auta i nadać mu specyficzny wygląd. W takim przypadku jednak, zwłaszcza jeżeli planujemy nadal wykorzystywać wcześniej kupione opony, musimy zachować dużą ostrożność w doborze felg, by nie okazały się one zbyt duże lub za małe w stosunku do posiadanego już ogumienia. Jeśli jednak chcieliśmy wymienić oba te elementy, wówczas musimy dobrać opony do felg. Jak dopasować odpowiedni rozmiar ogumienia? Podpowiadamy.

Jakie oznaczenia znajdują się na feldze?

Jeżeli chcemy dobrać opony do felgi, powinniśmy najpierw sprawdzić, jakie oznaczenia się na niej znajdują. Zazwyczaj na wewnętrznej stronie felg umieszczony jest szereg liter i cyfr, które powinniśmy przeanalizować przed zakupem ogumienia. Pierwsza cyfra odnosi się do jej szerokości, lecz nie w centymetrach, a standardowo w calach. Następnie zobaczymy literę J lub JJ. Ta pierwsza odnosi się do profilu kołnierza stosowanego w autach osobowych, ta druga z kolei w terenowych modelach. Kolejna cyfra oznacza średnice felgi w calach.

Następne znajdujące się w tym ciągu liczb i cyfr oznaczenia są już nieco bardziej skomplikowane, ponieważ informują między innymi o przekroju powierzchni felgi czy odległości powierzchni montażowej od osi symetrii. Na podstawie tych danych korzystając na przykład ze strony takiej jak https://noweopony.pl/opony/letnie/185/65/r15, możemy dobrać odpowiedni rodzaj ogumienia.

Jakie oznaczenia znajdują się na oponach?

Chcąc dobrać opony do felgi, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na szerokość felgi. Mimo że na jednym modelu felgi można zamocować różne opony, to jednak nowe ogumienie przede wszystkim musi zmieścić się w nadkolu i nie może ocierać się podczas jazdy o karoserię czy zawieszenie, a dodatkowo być rozmiarów, które gwarantują bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dlatego na przykład w przypadku felgi o szerokości 5 cali najczęściej zalecane są opony o szerokości 165 mm. Gdy felga ma z kolei 6 cali, ogumienie może mieć już 195 mm. Przy siedmiocalowej zaś stosuje się modele 215 mm, a przy ośmiocalowej 235 mm. 

Przy dobieraniu opon do felg, musimy zwrócić uwagę jednak nie tylko na szerokość ogumienia, ale także jego profil, typ, a także średnicę wewnętrzną. Pewne znaczenie ma także materiał, z którego wykonana jest felga. Wszelkie niezbędne dane zawsze znajdziemy na naszym starym ogumieniu. Dlatego, jeżeli wymieniamy jedynie opony na nowe, warto wybrać model o takich samych oznaczeniach. Jeżeli jednak zmieniliśmy całkowicie felgi, na przykład na większe lub mniejsze, powinniśmy przy wyborze opon kierować się tabelami, które dystrybutorzy umieszczają na swoich stronach.