Nie trzeba być fanem motoryzacji by znać marki takie jak Porsche, Lamborghini lub Bugatti. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę jak interesujący i szalony jest świat samochodów i motocykli, oraz jak wiele ciekawostek jest do odkrycia w tej dziedzinie.
Najszybszy radiowóz
Oprócz treningu fizycznego i teoretycznego policjanci w każdym kraju dysponują pojazdami, które mają im ułatwić interweniowanie. W tym celu posiadają oni wiele pojazdów przygotowanych pod różne warunki, na przykład w lesie. Są także kraje, w których policjanci najbardziej cenią sobie szybkość pojazdów. Taka sytuacja ma miejsce w Dubaju, gdzie policja dysponuje najszybszym radiowozem na świecie, a jest nim Bugatti Veyron.
Najdroższy samochód świata
W 2019 roku firma Bugatti zaprezentowała samochód, którego cena wiele osób przyprawiła o ból głowy. La Voiture Noire powstało w jednym egzemplarzu, który wyceniony został na 11 mln euro. Napędzany jest umieszczonym centralnie silnikiem W16 o mocy 1500 KM i maksymalnym momencie obrotowym 1600 Nm.
Motocykl z silnikiem śmigłowca
MTT 420 RR to maszyna, którą ciężko przyporządkować do jakiejkolwiek kategorii. Stworzony przez firmę Marine Turbine Technologies jako swój napęd posiada silnik pochodzący ze śmigłowca OH-Kiowa co nie tylko zapewnia mu oryginalny dźwięk, lecz także ogromną moc wynoszącą 420 KM. Moc maksymalną motocykl osiąga przy 52 tys. obr./min, jednak nie jest znana jego prędkość maksymalna. Podobny model (Y2K) również z silnikiem śmigłowca posiadał moc maksymalną 320KM i osiągnął 360km/h.
Najwyższy mandat na świecie
Prawie każdy kierowca w swoim życiu choć raz otrzymał mandat. Jego przyczyny mogą być różne, lecz najwyższy mandat na świecie został wystawiony za jedną z najpopularniejszych, czyli przekroczenie dozwolonej prędkości. Sytuacja miała miejsce w Szwajcarii, gdzie mężczyzna kierujący Ferrari Testarossa przekroczył dozwoloną prędkość o 57km/h. Taka „przyjemność” kosztowała go 290 tysięcy dolarów. Przyczyną tak wysokiej kwoty były poprzednie mandaty oraz fakt, że wysokość kary naliczana jest na podstawie majątku, który w przypadku tego kierowcy oszacowano na blisko 23 mln dolarów.
Od traktora do Lamborghini
Historia powstania marki Lamborghini może zadziwić każdego. Ferruccio Lamborghini, producent traktorów rolniczych posiadał auto marki Ferrari, z którego nie był zadowolony. Zgłosił się do właściciela marki Ferrari i zaproponował mu zmiany w budowie samochodu, które mogły znacznie ulepszyć pojazd. Enzo Ferrari nie zgodził się, a Ferruccio chcąc udowodnić, że ma rację, postanowił produkować samochody.