Jak przeliczać konie mechaniczne na kw?

Gdy mówimy o mocy silnika, nie można zapomnieć o koniach mechanicznych. Często jednak spotykamy się z określeniem kW. Poznajmy więc różnice między tymi jednostkami i odkryjmy, jak poprawnie należy je przeliczać.

Skąd wziął się licznik koni mechanicznych?

Pierwszym środkiem transportu był właśnie koń. To właśnie on ciągnął wóz i pomagał przemieszczać się szybciej na większe odległości. Jednak w XIX wieku pojawił się nowy środek transportu i była potrzeba określenia nowej jednostki mocy – więcej o historii środków transportu znajdziemy na portalu Tuningi.pl. Zaczęto więc używać określenia koń parowy. Założono, że moc 3 koni parowych odpowiada dobie pracy konia. Obecnie korzystamy z jednostki mocy, jaką jest koń mechaniczny.

Jak przeliczać kW na KM?

Zdarza się, że potrzebujemy zamienić jedną wartość na drugą. W wielu przypadkach bowiem spotykamy się z jednostką kW (np. książeczka gwarancyjna pojazdu, dowód rejestracyjny itp.). Czasami jednak (np. w reklamach) mówi się raczej o koniach mechanicznych. Jak zatem szybko i sprawnie przeliczać te wartości?

  • 1kW = ~1,36 KM
  • 1KM = ~0.74 kW (0,73549875)

Żeby przeliczyć wartości wystarczy podstawić pod wzór:

  • P(KM) = P(kW)/0,73549875
  • P(kW) = P(KM)*0,73549875

Kiedy można spotkać się z informacją o koniach mechanicznych?

Jednostkę mocy podaje się w przypadku każdej maszyny. Przeważnie można jednak natknąć się na kW. Jest to uniwersalna, często używana jednostka. Została ona także dodana do układu SI.

Mimo to czasami można znaleźć informacje o koniach mechanicznych. Przeważnie ma to miejsce w reklamach. Dlaczego? Z jednego powodu: koni mechanicznych jest więcej niż kilowatów. To daje wrażenie, że pojazd jest mocniejszy.

Podsumowanie

Stosunkowo rzadko korzysta się z koni mechanicznych do określania jednostki mocy silnika. Najczęściej wykorzystuje się to w reklamach w celach psychologicznych, by zachęcić potencjalnego klienta do kupna pojazdu. Częściej można spotkać się z informacją o kW. Jest to uniwersalna jednostka mocy, której używana się w stosunku do wszystkich maszyn. Przeliczanie tych jednostek nie jest trudne. Żeby poznać wartość kW, należy pomnożyć KM przez ~0,74. Przy odwrotnej sytuacji dzielimy.